top of page
  • Zdjęcie autoraTom.

„Kompas rodzica” - warsztaty dla rodziców.

Zaktualizowano: 11 wrz 2022


Już od dłuższego czasu myśleliśmy by w ramach działalności stowarzyszenia zorganizować praktyczne warsztaty dla rodziców, na których mogli by oni wymienić się swoimi doświadczeniami wychowawczymi, inspirować się wzajemnie oraz wzniecać na nowo swój zapał wychowawczy. W styczniu tego roku spotkałem pana Janusza Wardaka i wiedząc, że jest on zaangażowany w warsztaty Akademii Familijnej zaraz przyszedł mi do głowy pomysł, by poprowadził podobne warsztaty u nas na Śląsku. Udało się przejść od pomysłu do realizacji i tak od października ruszamy z warsztatami dla rodziców.

Janusz wraz ze swoją małżonką Anią są doświadczonymi rodzicami i myślę, że śmiało mogę powiedzieć, ekspertami w temacie wychowania (wychowują dziesięcioro dzieci). Ich pomysł na praktyczne warsztaty przy wykorzystaniu książki „Kompas rodzica – Poradnik z ćwiczeniami” Jamesa Stensona zrodził się jeszcze przed naszą styczniową rozmową (wtedy książka nie była jeszcze wydrukowana). Możemy więc mieć te warsztaty jako pierwsi i przecierać szlaki kolejnym edycjom.Zastanawiałem się jak szybko zmienia się otaczający nas świat oraz jak dużo informacji zalewa nasze komputery, smartfony i tablety. Jeśli chodzi o tematy wychowawcze to jest wiele teorii, które to czasami się wykluczają. Czytamy i zastanawiamy się ile jest prawdy w tym o czym czytamy. Jak dotrzeć do prawdy, jak ją rozpoznać? Jako dorośli mamy z tym duży problem a chodzi przecież o najważniejsze sprawy w naszym życiu dotyczące naszej najbliższej rodziny. Usłyszałem niedawno, że dzieci nie mają dziś problemów z wiedzą bo mają "wujka" google, który wie wszystko (a już na pewno więcej od rodziców). Co powinniśmy zrobić by zdobyć zaufanie i utrzymać autorytet w oczach dzieci wiedząc jednocześnie, że nie jesteśmy w stanie konkurować z ilością wiedzy w internecie? Jakie powinno być nasze podejście do używania przez nasze dzieci urządzeń elektronicznych, które są dla nich bardzo kuszące i atrakcyjne? Jak sprawić by mądrze z nich korzystały? Nie da się odciąć dzieci od Internetu, bo nawet jeśli zrobimy to w domu to w szkole koledzy pomogą im nadrobić zaległości. Jak nauczyć dziecko odpowiedzialnego korzystania z wartościowej wiedzy zawartej w internecie?

Powyższy problem jest tylko jednym z wielu, na które jako rodzice szukamy odpowiedzi. We wszystkich aspektach wychowania dziecka najważniejszy jest czas jaki jesteśmy w stanie dla niego wygospodarować. Często znajdujemy czas na hobby dziecka czy na korepetycje, na różne dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, które mają uczynić z naszych dzieci w przyszłości dobrze zarabiających pracowników, a jednocześnie oczekujemy by były one w przyszłości dobrymi żonami, dobrymi mężami a następnie dobrymi ojcami czy dobrymi matkami. Do tego nie wystarczy wyposażenie dzieci w wiedzę, ale musimy jeszcze zadbać o ich WYCHOWANIE. Aby zrealizować te nasze marzenia odnośnie szczęścia i życiowego sukcesu jakiego życzymy naszym pociechom niezbędny jest plan działania - nie powinniśmy zostawiać tego przypadkowi. Jeśli kocham to powinienem wymagać najpierw od siebie a dopiero później od dziecka. Aby się zmotywować do wymagania od siebie uświadommy sobie, że jest to wynik naszej miłości do dzieci - jeśli kocham to nie jest to dla mnie zbyt męczące.Warsztaty rozpoczną się spotkaniem inauguracyjnym, które odbędzie się 8 października. A miejsce spotkania będzie uzależnione od ilości chętnych ( roześlemy je uczestnikom kilka dni przed spotkaniem inauguracyjnym).

Temat pierwszych warsztatów to: „Jak kształtować charakter dziecka”.

Kolejne spotkania będą odbywały się 1 raz w miesiącu a kolejne tematy spotkań będą dotyczyły następujących tematów:

- Jakie cechy warto ukształtować w naszych dzieciach i jak to zrobić

- Jak nauczyć dzieci niekonsumpcyjnego stylu życia

- Co to znaczy być rodzicem-liderem

- Jak wprowadzać rodzinne zasady ( spotkanie na żywo)

- Dyscyplina i serdeczność w wychowaniu

- Jak zapanować nad mediami cyfrowymi w rodzinie

- Jak wychować rozsądne i odpowiedzialne dzieci

Na pierwszym spotkaniu uczestnicy podejmą decyzję czy forma warsztatów spełnia ich oczekiwania oraz zdecydować czy zapisać się na cały kurs. Koszt całości warsztatów wraz z materiałami i książką to 200 zł. Mam nadzieję, że w kolejnych latach uda nam się zgromadzić sporą grupę rodziców chętnych do współpracy w następnych inicjatywach wspierających rodziny naszego regionu a może i kopiowania naszych pomysłów w innych rejonach Polski.

Chęć zapisania się na pierwsze spotkanie należy zgłosić wypełniając formularz kontaktowy na naszej stronie (https://www.dla-rodziny.edu.pl/contact) lub na adres email dlatwojejrodziny@gmail.com

133 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page