top of page
  • Zdjęcie autoraTom.

Marzenia afrykańskich rodziców i ich dzieci.
Jest takie miejsce w Senegalu gdzie, jako jedyny polski ksiądz znalazł się o. Szczepan Frankowski. Prowadzi tam misję, w której oprócz opieki duchowej dla miejscowej ludności stara się o pomoc w zorganizowaniu nauki i opieki dla najmłodszych dzieci. Misja ta znajduje się na południowych krańcach Archidiecezji Dakar. Jest to parafia wiejska położona 120 km od Dakaru. Praca tu jest na pewno bardzo wymagająca, bo konieczna jest duża cierpliwość, otwartość na nową kulturę, zwyczaje... Tutejsi mieszkańcy wsi żyją w rytmie pór roku ciężko pracując w czasie pory deszczowej i tuż po niej, kiedy trzeba zebrać plony. Są całkowicie uzależnieni od warunków atmosferycznych i wielkość zbiorów zależy głównie od ilości opadów. Choć 90% Senegalczyków jest muzułmanami to nie są oni fundamentalistami. Katolicy są w mniejszości, jeśli chodzi o ogół społeczeństwa. Jednak najlepsze szkoły podstawowe i średnie należą do systemu szkół katolickich, które są gwarantem najlepszego wykształcenia. Zdecydowana większość beneficjentów katolickiego systemu edukacji jak i służby zdrowia to muzułmanie. Bezinteresowna służba bliźniemu bez dyskryminacji jest najlepszym sposobem budowania zaufania i dobrych relacji.

Aby pomóc realizować zadania związane z edukacją i wychowaniem dzieci w tym zakątku Afryki założyciele Fundacji Na Rzecz Edukacji i Rodziny Ku Dobremu po zapoznaniu się z potrzebami miejscowej ludności postanowili wspomóc projekt budowy przedszkola w tym miejscu oraz objąć go swoim patronatem.

Jednym z głównych celów Fundacji Ku Dobremu jest utworzenie sieci przedszkoli rodzinnych dla naszych dzieci w Polsce. Uświadomiliśmy sobie, że warto najpierw zrobić coś dobrego na rzecz bardziej potrzebujących, na przykład w Afryce. Tamtejsi rodzice nie mogą sobie nawet pomarzyć o takiej inicjatywie, jaką chcemy zrealizować dla naszych dzieci czy wnuków. Chcąc im pomóc w zrealizowaniu tego marzenia (wybudowania przedszkola a później może też szkoły) niezbędne jest zebranie odpowiednich środków finansowych.

Gorąco zachęcamy naszych darczyńców oraz sympatyków jak również wszystkich ludzi dobrej woli do dokonywania wpłat nawet drobnych kwot z dopiskiem „Przedszkole Senegal” na konto naszego stowarzyszenia. Na bieżąco będziemy informowali o postępach prac na stronie internetowej naszego stowarzyszenia.

13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page